Hubnutí: Je dobré vědět

Hubnutí je věc dlouhodobá, je otázkou změny návyků i myšlení. Není jen o pohybu a nízkokalorickém jídelníčku, existuje celá řada dalších pomocníků.

vedet

Pitný režim

Hubnete-li, nezapomínejte dostatečně pít. Ideální je pramenitá voda a neslazené bylinkové čaje. Dopoledne si můžete dopřát šťávu z čerstvě vymačkaného ovoce, kdykoli během dne pak šťávu z čerstvé zeleniny. Příjemným zpestřením je i neslazená voda s vymačkaným citrónem. Vyvarujte se však slazených limonád, energy drinků a alkoholu. Je-li to možné, odpusťte si nápoje sycené, uměle barvené i ty označené jako LIGHT.

Odkyselování

Hubnutí ovlivňuje i míra zakyselení organizmu. Ideální pH lidského těla je kolem 7,4. Pečivo z bílé mouky, káva, cukr, alkohol i různé pochutiny výrazně zvyšují kyselost organizmu, tzv. acidózu. Určitou část kyselinotvorných látek umí tělo odbourat samo, jedná-li se však o stav dlouhodobý, dochází k výraznému zhoršení zdravotního stavu. Bolesti hlavy, podrážděnost, pocit vyčerpanosti, změna hmotnosti, bolesti svalů a další nepříjemné projevy jsou jen začátkem. Dlouhodobý stav překyselení organizmu může vést až k arterioskleróze, srdečním infarktům či dokonce zhoubným nádorům.
Snažíte-li se o vyváženou stravu, ve které zásadotvorné nebo neutrální potraviny (zelenina, ovoce, bylinky, celozrnné pečivo, kysané mléčné nápoje, luštěniny, ale také například telecí, hovězí nebo krůtí) převládají, půjde vám i hubnutí mnohem lépe.

Dostatek spánku

Spánek je nesmírně důležitý, proto ho rozhodně nepodceňujte. Ideální je spát 7 - 8 denně. Ve spánku totiž dochází k celé řadě důležitých pochodů. V prvních hodinách spánku tělo bere energii ze svých tukových zásob. Čím víc spánku mu dopřejete, tím více spálí. Navíc nevyspalý člověk trpívá větším hladem a chutí na sladké.

Pomocníci z rostlinné říše

Hubnutí můžete pomoci i bylinkami plody některých rostlin. Spalování tuku například napomáhá zelený čaj, guarana, výtažek z hořkého pomeranče, acai, garcinia cambogia a další. Pročistit tělo, zbavit ho nadýmání, urychlit látkovou výměnu, pomoci proti zadržování vody, to zase dokážou fenykl, třezalka, přeslička, lékořice, čekanka, lípa, černý bez. Při detoxikaci pomáhají měsíček, kopřiva, řebříček, jitrocel, pelyněk, šalvěj, rozmarýn. Vhodné jsou také bylinné koupele, které dokážou povzbudit látkovou výměnu, pomáhají proti zadržování vody v těle a redukují tukové zásoby. Určitě i vy najdete své oblíbené bylinné směsi, které vám ve vašem úsilí pomohou.

Masáže

Vhodným doplňkem vašeho nového životního stylu mohou být i masáže, zvláště ty lymfatické a detoxikační. Zkušení maséři přesně vědí, kam na těle sáhnout, aby byl výsledek co nejúčinnější. Povzbuzení lymfy - především ruční masáží - pomáhá z těla odvádět škodlivé látky a spolu s nimi i redukovat celulitidu. masáže je však nutné vícekrát opakovat.